Zmiany 2010: Rozpoznanie zatrzymania krążenia
Pamiętaj, że... brak oddechu jest najpewniejszym objawem wskazującym na Nagłe Zatrzymanie Krążenia ! Więc: brak reakcji chorego + oddechu = brak krążenia = działaj jak najszybciej !
Do rozpoznania braku oddechu lub oddechu agonalnego, który traktujemy tak jak brak oddechu (są to pojedyncze słabe oddechy, westchnięcia) możesz użyć 3 zmysłów: wzroku, słuchu i czucia, pochylając się nad głową chorego i kierując wzrok na jego klatkę piersiową. Jeśli jesteś od razu pewien ze chory nie oddycha - zacznij reanimację !.

W myśl zasady: „nie widzę, nie słyszę, nie czuję - pogotowia potrzebuję” – wezwij pogotowie, gdy rozpoznałeś brak oddechu, a więc - zatrzymanie krążenia i jak najszybciej rozpocznij masaż serca czyli szybkie (100/min lub >100/min) i mocne (by kl. piersiowa ugięła się na nie mniej niż 5 cm) uciski kładąc ręce na środku klatki piersiowej. Ważne by klatka piersiowa rozprężała się po każdym ucisku.
UWAGA: Ratownicy niemedyczni nie powinni tracić czasu na poszukiwanie tętna. Wyczucie pulsu
u chorego w ciężkim stanie - nawet na dużych tętnicach, tj. udowej, szyjnej - jest trudne a u dzieci bardzo trudne nawet dla doświadczonego ratownika.
<<< Czas reakcji | Reanimacja krążeniowo- oddechowa >>>