"Reanimacja" to zakończona sukcesem "RESUSCYTACJA" - dla ułatwienia używamy tych określeń zamiennie ale lekarze wolą słowo resuscytacja.  

BLS ( Basic Life Support) Podstawowe czynności ratunkowe  - u chorego zakażonego lub potencjalnie zakażonego Covid  gdy nie masz AED:

1. Rozpoznawaj i dzwoń na 112 jednoczesnie, włacz głośnomówiący 

2.NIE wentyluj usta -usta, zasłoń usta chorego maską lub materiałem

3. Po rozpoznaniu NZK uciskaj klatkę piersiową 100-120/min do przyjazdu pogotowia

PS: AED dobrze jednak mieć- jak najszybciej wyślij kogoś po urządzenie (poznaj MAPĘ AED!), przyklej  elektrody na klatce piersiowej i słuchaj co mówi

 

Jeli mamy pewność ze chory nie jest zakażony: resuscytacja  uciski klatki piersiowej  z wentylacją częstosć zawsze 30:2 , 100-120/ min, glębokość 5-6 cm,

AED bardzo przydatne j.w. zwiększa szanse chorego  na przeżycie 2-3 krotnie

 

   

 

 

<<<  Jak rozpoznać NZK   Przeprowadzanie reanimacji z użyciem AED >>>

 
Znajdź najbliższy Automatyczny Defibrylator (AED):
 

Dlaczego „Ratuj z sercem”?
< >
 

Nazwa i logo projektu


„Ratuj z sercem” oznacza: z zaangażowaniem, poświęcając własne siły i czas. Nazwaliśmy tak projekt, chcąc pokazać wysiłek wielu ludzi, instytucji, których celem jest pomoc chorym po zatrzymaniu akcji serca. Logo projektu stanowi symbol połączonych serc.

Cele i wartości


Nasz cel to nakreślenie MAPY ukazującej umiejscowienie wszystkich automatycznych defibrylatorów  AED w POLSCE  oraz odzwierciedlającej i stymulującej aktywność społeczną. Bliskie Wam lokalizacje  AED  oraz zamieszczone algorytmy mają sprawić by  resuscytacja  była prosta i skuteczna  Ostateczny rezultat:  skuteczniejszy system ułatwiajacy defibrylację  i resuscytację w kazdym miejscu zatrzymania krażenia.           "Kto ratuje jedno życie..... ratuje Cały Swiat" 

Zastrzeżenie prawne

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej.  W żadnym wypadku treści edukacyjne  zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić certyfikowanego szkolenia . Wszelkie informacje o AED zamieszczone na stronie internetowej zostały przedstawione w dobrej wierze z zachowaniem najwyższej staranności, jednakże dane pochodzą z wielu źródeł i mogły ulec zmianie, stąd autorzy MAPY AED i strony RzS nie ponoszą  odpowiedzialności za kompletność i rzetelność zamieszczonych informacji. RzS zastrzega sobie prawo zmiany zawartości strony internetowej w każdym czasie i w dowolnym zakresie bez uprzedniego zawiadomienia i nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencji wynikające z dokonanych zmian.  Korzystanie z treści merytorycznej i graficznej jest bezpłatne, lecz wymaga uzyskania zgody autorów  i zaznaczenia źródła.

.